Business Arena Almedalen
Bygg- och fastighetsbranschens mötesplats
vecka 27 2020

0 dagar 0 timmar 0 minuter 0 sekunder

Vi ses väl i Almedalen?

Business Arena Almedalen arrangeras alltid under Almedalsveckan vecka 27. Evenemanget är öppet och kostnadsfritt för alla och programmet pågår från tidig morgon till sen eftermiddag.
Välkommen att träffa oss på plats i Visby!


Du hittar oss som vanligt på restaurang Supper vid Burmeister. På Business Arena Almedalen kombineras ett kvalitativt och intresseväckande innehåll i en miljö som inbjuder till möten och diskussioner under avslappnade former. Vi arrangerar ett forum för fastighets- och samhällspolitiska frågor, där allt från bostadsförsörjning och stadsplanering, till infrastruktur och handel diskuteras.



Image

   Nyheter för 2020

     Nu växlar vi upp ytterligare! I år presenterar vi dessa nyheter:


  • Streamar seminarier och debatter

  • Utökar våra lokaler  på Burmeister, den befintliga utomhusscenen kompletteras med en inomhusscen för nya konceptuella inslag och partnermöten

  • Tillför fler handplockade, professionella moderatorer

  • Skapar nya fördjupade format som t. ex. öppna och slutna rundabordssamtal

  • Erbjuder utökade möjligheter för partners att hålla egna frukostar, luncher, middagar

  • En gedigen satsning på högaktuellt byggrelaterat innehåll i samarbete med tidningen Byggindustrin



Image

Business Arena stöttar byprojekt i Kenya
Business Arena tar ytterligare ett steg i samarbetet med välgörenhetsorganisationen Hand in Hand och kommer att stötta ett byprojekt i Kenya. Projektet syftar till att en hel by utanför huvudstaden Nairobi ska få hjälp att utveckla lokal ekonomi och samhällsbyggnad i två år.  

– Ambitionen är att genomföra den här satsningen tillsammans med våra partners och kunder och löpande redovisa hur arbetet går i “vår by”. Det kommer att bli fantastiskt att kunna följa de successiva framstegen och bidra till ett riktigt samhällsbygge som ger människor möjlighet att på egen hand skapa en bättre tillvaro, säger Peter Lingmerth, vd, Fastighetsnytt. 


Var med och bidra!


Supper, Burmeister
Strandgatan 9, Visby 621 25 , Sweden

Vill du veta mer? Kontakta oss!

Image

Jonas Ekstrand

Key Account Manager

jonas.ekstrand@fastighetsnytt.se

+46(0)70-737 96 37

Image

Anna Löfgren

Head of Events

anna.lofgren@fastighetsnytt.se

+46(0)73-314 04 82 

Image

Lina Hann

Head of Sales and Marketing

lina.hann@fastighetsnytt.se

+46 (0)70 426 05 16

Image

Anette Udd

Event Manager

anette.udd@fastighetsnytt.se

+46(0)70-248 68 01

Image

Jonas Hedqvist

Key Account Manager

jonas.hedqvist@fastighetsnytt.se

+46 (0)70-288 40 95

Image

Jimmy Balmain Lehtinen

Content Manager

jimmy.b.lehtinen@fastighetsnytt.se

+46 (0)72-589 07 02

Image

Kristian Wallgren

Key Account Manager

kristian.wallgren@fastighetsnytt.se

+46 (0)70-488 86 04

Image

Liv Ljungqvist

Key Account Manager

liv.ljungqvist@fastighetsnytt.se

+46(0)70-003 36 76

Image

Veronica Pettersson

Marketing and Communications

veronica.pettersson@fastighetsnytt.se

+46(0)73-558 65 71